Firma Clean Burn jest producentem urządzeń grzewczych,
spełniających wymagania ochrony środowiska naturalnego, wymogi światowych,
europejskich oraz polskich norm.
Zastosowanie pieców grzewczych
Clean Burn, zagospodarowuje odpad olejowy w miejscu jego
powstawania. Eliminuje się przez to niebezpieczeństwo zanieczyszczenia
środowiska naturalnego podczas zbiórki, transportu, magazynowania (wypadki
drogowe, wycieki itp.).
Piece firmy Clean Burn zamieniają odpad olejowy w pełnowartościową energię.
OBOWIĄZUJĄCE PRAWO DOTYCZĄCE UTYLIZACJI ODPADÓW OLEJOWYCH:
1.) Obowiązujące prawo w zakresie zbiórki i przeróbki olejów
przepracowanych.
Dyrektywa EWG Nr 87/101/EEC z 1986 roku, która weszła w
życie w 1990 rok zaleca wszystkim krajom Wspólnoty Europejskiej podjęcie działań
w celu powtórnego wykorzystania zużytych olejów poprzez ich regenerację lub
spalanie w odpowiednich urządzeniach w celu wykorzystania energii cieplnej,
powstającej podczas tego procesu Preferowana jest powtórna rafinacja
przepracowanych olejów, a spalanie w celu uzyskania energii cieplnej jest
następną najlepszą alternatywą zagospodarowania zużytych olejów.
Utylizacja termiczna w rozumieniu obecnych przepisów jest alternatywą w stosunku regeneracji. (Koszty jej są wielokrotnie niższe od niepełnego systemu rerafinacji jaki ma miejsce obecnie w naszych rafineriach a efekt ekologiczny lepszy.)
1. Polskie prawo jest zgodne z ustawodawstwem europejskim. W wielu krajach Europy i całego świata ze względów ekonomicznych utylizacja termiczna, komplementarna do pełnej rerafinacji bardzo sprawnie działa (Anglia, Portugalia, Czechy, Słowacja, Holandia, Norwegia, Niemcy, USA, Kanada, Japonia, Australia..)
2. W rozumieniu ustawodawcy, wytwórca odpadów, jakimi są oleje przepracowane, generowane w wyniku działalności gospodarczej, powinien (według klasyfikacji odpadów w załączniku do Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, z dnia 24 grudnia 1997 r. Dz. U. 162/1997 poz. 1135 kod 130202) zregenerować tak zdefiniowany i wyselekcjonowany odpad w miejscu powstawania (Ustawa o odpadach Dz. U. Nr 96/1977 poz. 592 art. 14 pkt. 2). Ustawodawca zabrania usuwania odpadów niebezpiecznych, jeżeli istnieje sposób na ekologiczne zagospodarowanie tego odpadu na miejscu (Dz. U. Nr 96/1997 poz. 592 art. 14 pkt. 3)
Zgodnie z art. 16 pkt. 1, na podmiotach gospodarczych ciąży obowiązek wykorzystania odpadu jeżeli jest to technicznie oraz ekonomicznie możliwe.
Jeżeli usunięcie odpadu przez termiczne przekształcenie z odzyskaniem energii cieplnej, jest zgodne z definicją tych urządzeń w ustawie o odpadach (Dz. U. Nr 96/1997,poz. 592, art. 20 pkt. 1 [ 4 oraz art. 21 pkt 1, 6 podpunkty 1,2,3] oraz według definicji procesu termicznego przekształcenia odpadów (Ustawa o odpadach - Dz. U. Nr. 96/1997, art. 3 pkt. 9), z zastrzeżeniem, że termicznego przekształcenia dokonuje wyłącznie wytwarzający odpady w rozumieniu definicji Dz. U. Nr 96/1997, poz. 592, art. 3 pkt. 6 oraz nie jest on odbiorcą odpadów w rozumieniu ustawy o odpadach (Dz. U. Nr 96/1997 poz. 592 art. 3 pkt 7), to nic nie stoi na przeszkodzie aby odpad był termicznie utylizowany u wytwórcy.
Ustawa o odpadach (Dz. U. Nr 96 z dnia 27 czerwca 1997 r.), definiuje następująco:
1. powstawanie odpadów powinno być eliminowane lub ograniczone przez wytwarzających odpady i odbiorców odpadów niezależnie od stopnia uciążliwości bądź zagrożeń dla życia lub zdrowia ludzi oraz dla środowiska, a także niezależnie od ich ilości lub miejsca powstania.
1. wykorzystywanie odpadów polega na ich użyciu w celach:
przemysłowych, w
tym energetycznych, a także budowlanych, jako surowców wtórnych w całości lub w
części, bezpośrednio lub przez przetwarzanie.
2. odpady niebezpieczne powinny być w pierwszej kolejności wykorzystywane lub unieszkodliwione w miejscu ich powstania. Usuwanie odpadów niebezpiecznych z miejsc ich powstania jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy ich wykorzystywanie lub unieszkodliwianie w tych miejscach jest niewykonalne bądź też nieracjonalne ze względów ekologicznych lub ekonomicznych.
1. podmioty gospodarcze mają obowiązek wykorzystywania jako surowców wtórnych odpadów, jeżeli jest to technologicznie i ekonomicznie uzasadnione.
p. 8 Ustawy o Ochronie i Kształtowaniu Środowiska (Dz. U. 49/1994, poz. 196)
stwierdza jednoznacznie:
" Organy administracji rządowej i organy gminy oraz
jednostki organizacyjne i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są
obowiązane zapewnić ochronę środowiska w szczególności przez:
a) gospodarcze
wykorzystanie odpadów i ścieków albo skuteczne ich unieszkodliwianie lub
likwidację.
b) Wykorzystanie osiągnięć naukowych i technicznych, stosowanie
środków ekonomicznych, prawnych i organizacyjnych w celu ochrony
środowiska."
DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Nr 62 USTAWA
628 z dnia 27 kwietnia 2001 r.
O ODPADACH
(WYJĄTKI)
Przepisy ogólne
1. Ustawa określa zasady postępowania z odpadami w sposób zapewniający ochronę życia i zdrowia ludzi oraz ochronę środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, a w szczególności zasady zapobiegania powstawaniu odpadów lub ograniczenia ilości odpadów i ich negatywnego oddziaływania na środowisko, a także odzysku lub unieszkodliwiania odpadów.
1. Odpady oznaczają każdą substancję lub przedmiot należący do jednej z
kategorii, określonych w załączniku nr 1 do ustawy, których posiadacz pozbywa
się, zamierza pozbyć się lub do ich pozbycia się jest obowiązany.
3. Ilekroć
w ustawie jest mowa o:
9) odzysku - rozumie się przez to wszelkie działania, niestwarzające zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi lub dla środowiska, polegające na wykorzystaniu odpadów w całości lub w części, lub prowadzące do odzyskania z odpadów substancji, materiałów lub energii i ich wykorzystania, określone w załączniku nr 5 do ustawy,
10) odzysku energii - rozumie się przez to termiczne przekształcanie odpadów w celu odzyskania energii,
11) olejach odpadowych - rozumie się przez to wszelkie oleje smarowe lub przemysłowe, które nie nadają się już do stosowania, do którego były pierwotnie przeznaczone, a w szczególności zużyte oleje z silników spalinowych i oleje przekładniowe, a także oleje smarowe, oleje do turbin i oleje hydrauliczne,
12) PCB - rozumie się przez to polichlorowane difenyle, polichlorowane trifenyle, monometylodichlorodifenylometan, monometylodibromodifenylometan, oraz mieszaniny zawierające jakąkolwiek z tych substancji w ilości powyżej 0,005% wagowo łącznie,
17) spalarni odpadów - rozumie się przez to instalację, w której zachodzi termiczne przekształcanie odpadów w celu ich unieszkodliwiania,
20) termicznym przekształcaniu odpadów - rozumie się przez to procesy utleniania odpadów, w tym spalania, zgazowywania, lub rozkładu odpadów, w tym rozkładu pirolitycznego, prowadzone w przeznaczonych do tego instalacjach lub urządzeniach na zasadach określonych w przepisach szczegółowych,
Rozdział 2
Zasady gospodarowania
odpadami
Art. 5
Kto podejmuje działania powodujące lub mogące powodować powstawanie odpadów, powinien takie działania planować, projektować i prowadzić, tak aby:
1. zapobiegać powstawaniu odpadów lub ograniczać ilość odpadów i ich negatywne oddziaływanie na środowisko przy wytwarzaniu produktów, podczas i po zakończeniu ich użytkowania,
2. zapewniać zgodny z zasadami ochrony środowiska odzysk, jeżeli nie udało się zapobiec ich powstaniu,
3. zapewniać zgodne z zasadami ochrony środowiska unieszkodliwianie odpadów, których powstaniu nie udało się zapobiec lub których nie udało się poddać odzyskowi.
Art. 6
Wytwórca odpadów jest obowiązany do stosowania takich sposobów produkcji lub form usług oraz surowców i materiałów, które zapobiegają powstawania odpadów lub pozwalają utrzymać na możliwie najniższym poziomie ich ilość, a także ograniczają negatywne oddziaływanie na środowisko lub zagrożenie życia lub zdrowia ludzi.
Art. 7
1. Posiadacz odpadów jest obowiązany do postępowania z odpadami w sposób zgodny z zasadami gospodarowania odpadami, wymaganiami ochrony środowiska oraz planami gospodarki odpadami.
2. Posiadacz odpadów jest obowiązany w pierwszej kolejności do poddania ich odzyskowi, a jeżeli z przyczyn technologicznych jest on niemożliwy lub nie jest uzasadniony z przyczyn ekologicznych lub ekonomicznych, to odpady te należy unieszkodliwić w sposób zgodny z wymaganiami ochrony środowiska oraz planami gospodarki odpadami.
Art. 9
1. Odpady powinny być w pierwszej kolejności poddawane odzyskowi lub unieszkodliwiane w miejscu ich powstawania.
2. Odpady, które nie mogą być poddane odzyskowi lub unieszkodliwiane w miejscu ich powstawania, powinny być, uwzględniają najlepszą dostępną technikę lub technologię, o której mowa w art. 143 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska, przekazywane do najbliżej położonych miejsc, w których mogą być poddane odzyskowi lub unieszkodliwione.
Art. 10
Odpady powinny być zbierane w sposób selektywny.
Rozdział 4
Obowiązki posiadaczy odpadów
Art.17
1. Wytwórca odpadów prowadzący instalację jest obowiązany do:
1) uzyskiwania pozwolenia na wytwarzanie odpadów, jeżeli wytwarza powyżej 1 tony odpadów niebezpiecznych rocznie lub powyżej 5 tysięcy ton rocznie odpadów innych niż niebezpieczne,
2) uzyskania decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi, jeżeli wytwarza do 1 tony odpadów niebezpiecznych rocznie,
3) przedłożenia informacji o wytwarzanych odpadach oraz o sposobach gospodarowania wytworzonymi odpadami, jeżeli wytwarza od 5 do 5 tysięcy ton rocznie odpadów innych niż niebezpieczne.
2. Wytwórca odpadów nie prowadzący instalacji jest obowiązany do:
1) uzyskania decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi, jeżeli wytwarza odpady niebezpieczne w ilości powyżej 100 kg rocznie,
2) przedłożenia informacji o wytwarzanych odpadach oraz o sposobach gospodarowania wytworzonymi odpadami, jeżeli wytwarza odpady niebezpieczne w ilości do 100 kg rocznie albo powyżej 5 ton roczne odpadów innych niż niebezpieczne.
Rozdział 5
Szczególne zasady gospodarowania niektórymi
rodzajami odpadów.
Art. 39
1. Oleje odpadowe powinny być w pierwszej kolejności poddawane odzyskowi poprzez regenerację, rozumianą jako każdy proces, w którym oleje bazowe mogą być produkowane przez rafinowanie olejów odpadowych, a w szczególności przez usunięcie zanieczyszczeń, produktów utleniania i dodatków zawartych w tych olejach.
2. Jeżeli regeneracja olejów odpadowych jest niemożliwa ze względu na stopień ich zanieczyszczenia, określony w odrębnych przepisach, oleje te powinny być spalane z odzyskiem energii.
3. Jeżeli regeneracja olejów odpadowych lub ich spalanie z odzyskiem energii są niemożliwe, dopuszcza się ich unieszkodliwianie.
4. Posiadacz odpadów w postaci olejów odpadowych, powstałych w wyniku prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, jeżeli nie jest w stanie we własnym zakresie wykonać obowiązków określonych w ust. 1 albo w ust. 2, powinien przekazać te odpady podmiotowi gwarantującemu zgodne z prawem ich zagospodarowanie.
5. Zakazuje się mieszania olejów odpadowych z innymi odpadami niebezpiecznymi, w tym zawierającymi PCB, w zakresie ich zbierania lub magazynowania, jeżeli poziom określonych substancji przekracza dopuszczalne wartości.
DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Nr 62 USTAWA
627 z dnia 27 kwietnia 2001 r.
PRAWO OCHRONY
ŚRODOWISKA
(WYJĄTKI)
Przeciwdziałanie zanieczyszczeniom
Dział II Rozdział 1
Instalacje i
urządzenia
Art. 143
Technologia stosowana w nowo uruchamianych lub zmienianych w sposób istotny instalacjach i urządzeniach powinna spełniać wymagania, przy których określeniu uwzględnia się w szczególności:
1. stosownie substancji o małym potencjale zagrożeń,
2. efektywne wytwarzanie oraz wykorzystanie energii,
3. zapewnienie racjonalnego zużycia wody i innych surowców oraz materiałów i paliw,
4. stosowanie technologii bezodpadowych i małoodpadowych oraz możliwość odzysku powstających odpadów,
5. rodzaj, zasięg oraz wielkość emisji,
6. wykorzystywanie porównywalnych procesów i metod, które zostały skutecznie zastosowane w skali przemysłowej,
7. wykorzystanie analizy cyklu życia produktów,
8. postęp naukowo - techniczny.
Rozdział 5
Pozwolenia na wprowadzenia gazów lub pyłów
do powietrza
Art. 220.
1. Wprowadzenie do powietrza gazów lub pyłów z instalacji wymaga pozwolenia, z zastrzeżeniem ust. 2
2. Nie wymaga pozwolenia wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji:
1) z których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza odbywa się w sposób niezorganizowany, bez pośrednictwa przeznaczonych do tego celu środków technicznych,
2) wentylacji grawitacyjnych,
3) energetycznych:
a) opalanych węglem kamiennym o łącznej nominalnej mocy 5 MWt,
b) opalanych koksem, drewnem, słomą, olejem napędowym i opałowym o łącznej nominalnej mocy do 10 MWt,
c) opalanych paliwem gazowym o łącznej nominalnej mocy do 15 MWt,
4) innych niż energetyczne o łącznej nominalnej mocy do 1 MWt, opalanych węglem kamiennym, koksem, drewnem, słomą, olejem napędowym i opałowym, paliwem gazowym.
Ustawa o odpadach - DZIENNIK USTAW, Nr 62, USTAWA 628, z dn. 27.04.2001r. (do ściągnięcia plik w formacie MS Word)
W wyniku przeprowadzonych badań oraz ich analizy okazuje się, że skład spalin powstający w wyniku spalania zużytych olejów smarowych w specjalizowanym urządzeniu grzewczym jest znacznie korzystniejszy niż spalin pochodzących z silnika samochodu Fiat 126 zasilanego Etyliną 94, szczególnie w zakresie zawartości węglowodorów (ponad dwudziesto ośmiokrotnie niższy) i (NO)x (ponad osiemnastokrotnie niższy).
Wszystkie działania firmy Clean Burn Polska Inc są zgodne z
prawem Rzeczypospolitej Polskiej.